۱) پارگی کیسه آب :

مایع آمنیوتیک ماده ی شفاف وگرم و روانی هست که مثل آب گرم از واژن بی اختیار خارج می شود. به محض پارگی کیسه آب بهتر است خود را به بیمارستان برسانید. البته این گفته به این معنی نیست که حتما آب دور جنین همون موقع تمام می شود! یااینکه مشکل خاصی بوجود می آید ، بلکه یک فرد کیسه آب پاره باید تحت نظر باشد.
شما از زمان پارگی کیسه آب میتوانید تا ۲۴ساعت و گاهی حتی بیشتر، تحت یک شرایطی تحت نظر باقی بمونید ؟ این شرایط شامل : خوب بودن ضربان قلب جنین ، کیسه آب شفاف (جنین مدفوع نکرده باشد)، مادر آنتی بیوتیک دریافت کند(چون کیسه آب پاره شده و راهی برای عفونت جنین باز شده است) …

نشانه های پارگی یا نشتی کیسه آب چیست ؟

نشانه پارگی کیسه آب که کاملا واضح است :
خروج آب گرم و روان بی اختیاز از واژن
اما گاهی پارگی کیسه آب جزئی و در حد سوراخ شدن و نشتی می باشد. در این حالت مادر در زمان سرفه و خم و راست شدن احساس خروج خیلی کم مایع از واژن دارد.اما نگران نباشید. خروج این مقدار مایع خیلی تهدید کننده نیست !! اما خب بهتر است جهت چک آپ و احتمالا تست آمنیوشور (تست کیسه آب) به بیمارستان مراجعه کنید.

اگر  به پارگی یا نشتی کیسه آب مشکوک هستید :

اول تست خانگی “پد تست “انجام دهید !
یک پد (نوار بهداشتی پنبه ای)  بگذارید و یک ساعت صبر کنید.در این یک ساعت راه بروید و به امور طبیعی زندگی برسید!
بعد پد رو چک کنید! اگر خیس بود و مایع به خودش جذب کرده ، به بیمارستان مراجعه کنید. اگر فقط ترشحات لزج روی نواربهداشتی دیدید، احتمال پارگی کیسه آب کم می باشد.
جدیدترین روش تشخیص پارگی کیسه آب در حال حاضر  AmniSure است (آمنیوشور) .

۲) خونریزی :

خونریزی در هر هفته ای از بارداری باید سریع پیگیری شود.
خون تازه ، قرمز رنگ بوده و حتی یک قطره اش هم  حالت سیال دارد. حتی ممکنه میزان خونریزی خیلی زیاد باشد.در هفته های اول ، خونریزی ای که همراه با درد باشد، نشانه ی خوبی نیست …
تفاوت لکه بینی با خونریزی :
 لکه بینی، گلبولهای خون آغشته به ترشحات واژن می باشد.لکه بینی معمولا به رنگ قرمز تیره یا قهوه ای، نسکافه ای یا نارنجی و … دیده می شود.البته یکی از علل شایع لکه بینی در بارداری ، پرخون بودن دهانه ی رحم هست . در این حالت وقتی چیزی از طریق واژن به دهانه رحم برخورد می کند (مثلا نزدیکی کردن، معاینه واژن شدن ، سونوی واژینال و ..) باعث ایجاد لکه بینی پس از آن خواهد شد. اگر این نوع لکه بینی با درد همراه بود، یا رفته رفته پیشرونده و بیشتر شد ، حتما جهت بررسی به بیمارستان مراجعه کنید.

۳) تاری دید:

سرگیجه ; دو بینی در همراهی با درد سر دل :
اینها ممکن است علامت های مسمومیت حاملگی باشند. (افزایش فشار همراه دفع پروتئین )(پره اکلامسی)باشه برای جلوگیری از تشنج (اکلامسی)زودتر مراجعه کنید  …❗️
البته شروط اول مسمومیت بارداری ، فشارخون بالا و دفع پروتیین در ادرار است . هر سردردی در هر کسی نشانه ی مسمومیت بارداری و تشنج نیست.

۴)انقباضات رحمی (معمولا بصورت درد زیر شکم و کمر):

درد زایمان با استراحت وداروهای مسکن مثل هیوسین خوب  نمی شود! دردهای زایمانی منظم هستند(یعنی می توانید درد بعدی را پیش بینی کنید!)(مثلا هر ۱۰دقیقه یکبار ) اگر همه ی رحم تان کلا سفت شده و متناوبا شل و سفت می شود،و خصوصا اگر دردش به زیر شکم و کمر هم می زند ، کم کم آماده ی رفتن به بلوک زایمان شوید!
دوش بگیرید و کیف لوازم (لباس نی نی) و مدارک شامل (شناسنامه ها و تمام آزمایشات و سونوگرافی ) را بردارید و مراجعه کنید.
توجه » درد های کاذب زایمان  با استراحت و مسکن خوب می شوند و منظم نیستند ..

۵) شوی زایمانی bloody show

خروج مقدار کمی خون قرمز تا قهوه ای که با قوامی شبیه سفیده ی تخم مرغ و آغشته به رگه های خونی (موکوس پلاک که شو زایمانه) را شوی زایمانی می گوییم. یعنی یک ترشح کشدار که داخل آن به مقادیر مختلفی خون وجود دارد.
این شو ، نشان دهنده ی این که تا ۲۴ساعت آینده زایمان می کنید …

۶)کاهش حرکات جنین :

اگه حس می کنید حرکت های نی نی کم شده ،یک وعده غذا بخورید .یک ربع بعد به پهلوی چپ بخوابید و دست تان روی شکمتان گذاشته و توجه تان را به حرکات جنین جلب کنید. انتظار داریم در عرض ۳۰دقیقه ،نی نی مون حداقل ۳ تا حرکت (شدت مهم نیست ) داشته باشد.
اگر در نیم ساعت اول ۳ تا حرکت حس نشد،این تست را نیم ساعت دیگر ادامه داده  تا ۱ساعت  شود.در کل این ۱ساعت نی نی مون باید کلا ۵ تا حرکت داشته باشد ..اگر داشت که نگران نباشید…ولی اگر کمتر بود حتما مراجعه کنید تا نوار قلب (NST) از جنین گرفته شود