سیگار-کشیدن-زنان

ژست اجتماعی یکی از دلایل مهم در سیگار کشیدن دختران امروزی است و  متاسفانه امروزه  ژست اجتماعی یکی از مهمترین دلایل برای روی آوردن دختران نوجوان و جوان به سمت کشیدن سیگار است که به نوعی دختران با کشیدن سیگار در جمع می‌خواهند به اصطلاح خودشان دارای ژست از نوع اجتماعی باشند اما در کنار آن دلایلی از قبیل مشکلات فردی و خانوادگی، دوستان ناباب و خود محیط اطراف فرد در کشاندن دختران به سمت سیگار تاثیر گذار است .

اعتماد به نفس پایین در دختران  دیگرعامل فردی برای کشیدن سیگار است و به طور معمول دخترانی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند برای اینکه خلاء درونی خود را پر کنند روی به سیگار می‌آورند که این رفتار از منظر اجتماعی بسیار آسیب رسان و مضر است از طرفی ممکن است دختران در سنین خاص نوجوانی و حتی در جوانی دچار بحران هویت شوند و همین عامل باعث آن می‌شود که به دلیل پیدا نکردن خود واقعی روی به کشیدن سیگار و قلیان بیاورند که متاسفانه این آمار و حجم دختران رو به گسترش است.

عوارض کشیدن سیگار در دختران و زنان :

از نظر فیزیولوژیک کشیدن سیگار و قلیان باعث می‌شود که ریسک کشته شدن جنین در شکم مادر بالا رود و یا به طور معمول این افراد دچار قاعدگی‌های نامنظم و یائسگی‌های زودرس و مشکل در زایمان می‌شوند.

شکست عشقی ریسک سیگار کشیدن را در دختران بالا می‌برد

بالا رفتن سن ازدواج در دختران و شکست عشقی در این قشر از جامعه  دو عاملی است که در کشیدن دخانیات بی تاثیر نیست و  بالا رفتن سن ازدواج در دختران موجب شده تا این قشر از جامعه در جمع‌های مختلفی که قرار می‌گیرند و با آزادی عملی که در دوران مجردی دارند راحت تر روی به دخانیات بیاورند و مورد مهمتر از آن شکست عشقی در دختران نوجوان و جوان است که باعث می‌شود، دختران برای تسکین روحیه خود در برخی موارد ناخودآگاه به سمت قلیان و سیگار بروند.

طبق آمار مرکز بهزیستی کشور حدود ۷۵ درصد از دختران برای اولین بار در خانه سیگار کشیدن را امتحان و تجربه کرده اند و در پرسش کارشناسان جواب داده اند که عامل اصلی برای روی آوردن به سیگار به نوعی ژست و بزرگ شدن و رهایی از مشکلات و همچنین کنجکاوی بوده است.

متاسفانه ۸۰ درصد افرادی که سیگار و قلیان می‌کشند مستعد روی آوردن به مواد اعتیاد آور هستند که این به نوبه خود بسیار خطرناک است، همچنین طبق آمار از هر ده آقا، دو خانم به دخانیات روی می‌آورند.