سرطان پوست شایع‌ترین سرطان بشر است اما تا حدی این سرطان قابل درمان است که در اعلام آمارها لحاظ نمی‌شود.

%d8%b3%d8%b1%d8%b7%d8%a7%d9%86-%d9%be%d9%88%d8%b3%d8%aa

درمان‌های این سرطان بسیار مؤثر هستند و بیشتر سرطان‌های پوست جزو سرطان‌های غیرملانوم هستند. ملانوم نوعی سرطان پوست است که در مقابل آن غیرملانوم قرار می‌گیرد.

وقتی گفته می شود سرطان‌های پوست درمان پذیر هستند منظور سرطان‌های غیرملانوم هستند که بسیار شایع هستند و بالای ۹۰ درصد سرطان‌های پوست را به خود اختصاص می‌دهند.

 یکی از دلایل علاج‌پذیر بودن سرطان‌های پوست , کشف زودهنگام این سرطانهست .  سرطان در روده بزرگ سالهای سال رشد می‌کند در حالی که متوجه نمی‌شویم اما زخمی که در سطح بدن ایجاد می‌شود در وهله اول قابل تشخیص و درمان است.

همه مردم باید به این قضیه توجه کنند که زخمی که در بدن آنها ایجاد شده و خوب نمی‌شود می‌تواند نشانه بسیار مهمی از سرطان پوست باشد.

این زخمها عمدتا در ظاهر بدن یا داخل دهان ایجاد می‌شود و اغلب در جاهایی قرار می‌گیرند که آفتاب زیاد به آن سطح می‌تابد به همین دلیل مثلاً لب بالا بیشتر در معرض این سرطان قرار می‌گیرد.

کودکانی که بسیار در مواجهه با آفتاب هستند و پوست آنها دچار سوختگی می‌شود همچنین در معرض این خطرند.

 قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش مصنوعی مثل سولاریزه کردن پوست (تیره کردن پوست) که متأسفانه هم اکنون بسیار مرسوم شده یکی دیگر از دلایل مهم ابتلا به سرطان پوست است که تحقیقات نشان داده که تا ۷۰ درصد این خطر را افزایش می‌دهد.